Продавець Kol-Dent розвиває свій бізнес на Prom.ua 6 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Bigl.ua — приведет к покупке
Кошик
218 відгуків
+380 (67) 674-10-55
Розхідні стоматологічні матеріали компанії Kol-Dent

Ст. Ковпаків "Відбілювання зубів: міфи і реалії"

Ст. Ковпаків "Відбілювання зубів: міфи і реалії"

Відбілювання зубів: міфи і реалії

 

Ст. Колпаков, лікар-стоматолог, кандидат медичних наук.

 

Останнім часом тема відбілювання зубів стала однією з гарячих тем. Реклама різних систем відбілювання на телебаченні, в пресі, в Інтернеті щодня обрушує на нас потоки інформації, часом суперечливою, часом заплутаною. Навіть стоматологи можуть розходитися в думках, їх рекомендації часто різняться. Публікується нижче огляд, заснований на науковій літературі думці одного із засновників відбілювання доктора Хейвуда, стосується базових основ відбілювання зубів, надає опис різноманітних технік відбілювання, проливає світло на міфи в цій області.

 

1. Огляд перед відбілюванням.

 

Перед початком відбілювання зубів рекомендується пройти професійний огляд, який включає рентгенологічне обстеження зубів і визначення причини існуючої забарвлення. Хороший стоматолог пояснить всі можливі способи відбілювання, врахує існуючі пломби, які не отбелятся, і інші естетичні потреби пацієнта. Причиною дисколорации може бути і карієс і абсцес зуба, внутрішня або зовнішня резорбція, і подібна патологія не завжди очевидна для пацієнта та часто потребує не відбілювання, а зовсім іншого лікування. Показаннями для відбілювання є генетично темний колір зубів, фарбування тканин зуба барвниками (від куріння, вживання кави, чаю, фруктів, соків), потемніння зубів при старінні, після застосування фармакологічних препаратів (найбільш частий приклад - тетрациклінове потемніння зубів).

 

2. Погляд на зуби як на об'єкт відбілювання.

 

Перш ніж ми почнемо обговорювати техніку відбілювання, необхідно розуміти деякі тонкощі, які визначаються самою природою зубів. По-перше, не всі зуби вибілюються до однаковою мірою. Швидше, зуби кожного конкретного пацієнта мають свою "ступінь отбеливаемости", біліше якої вони не стануть, незалежно від застосовуваної техніки відбілювання. По-друге, зуби у різних людей вибілюються з різною швидкістю. У деяких зуби вибілюються досить швидко протягом кількох днів чи навіть за один прийом, а у інших відбілювання може зайняти від 2 до 6 тижнів. Як тільки максимальна швидкість відбілювання досягнута, ні більш високі концентрації відбілюючих гелів, ні інші способи швидкість відбілювання не збільшать.

 

Перекис водню, що використовується для відбілювання, проходить крізь тканину зуба від його поверхні до нерва за 5-15 хвилин і здатна не тільки видалити барвники, але і змінити генетичний колір тканин зуба. Оскільки тканини зуба і так проникні для перекису, то ніяких спеціальних обробок емалі перед відбілюванням не потрібно. Тріщини в зубах самі по собі не є протипоказанням, однак можуть сприяти виникненню підвищеної чутливості зубів, особливо при використанні більш високих концентрацій перекису.

 

Після відбілювання більшість зубів стають матовими, однак деякі зуби стають більш прозорими. Тому, якщо такий зуб має амальгамовую пломбу, то після відбілювання зуб може придбати сіруватий відтінок. У певний людей ріжучі поверхні зубів бувають дуже тонкими, і оскільки складаються з однієї лише емалі, то після відбілювання можуть набути синюватий відтінок, за просвічує крізь них темряви рота. Якщо таке сталося може знадобитися накладення тонких пломб на внутрішні поверхні зубів, щоб запобігти подібний ефект. Старі композитні пломби після відбілювання також можуть відрізнятися за кольором та можуть потребувати заміни. При цьому, однак, необхідно почекати як мінімум 2 тижні для стабілізації кольору та відновлення емалі для успішного "прилипання" композитної пломби.

 

3. Хімічний аспект відбілювання.

 

Для відбілювання зубів застосовуються два хімікату: 1) перекис водню (hydrogen peroxide), 2) перекис карбаміду (carbamide peroxide). Перекис карбаміду (ПК) містить перекис водню (ПВ) і сечовину. У 10% ПК міститься всього 3.5% ПВ. Щоб правильно орієнтуватися в концентрації відбілюючого хімікату, потрібно чітко знати який реактив використовується. 10% ПВ в ТРИ рази потужніший ніж 10% ПК. З іншого боку, ПВ активна лише протягом 30-60 хвилин, тоді як ПК зберігає активність до 10 годин. Продукти розпаду ПК підвищують кислотність середовища у роті, сприяючи зменшенню зубного нальоту і вбивають бактерії, що сприяють виникненню карієсу. Таким чином, якщо у вас є невеликі каріозні порожнини, це не є протипоказанням до відбілювання. Якщо дірки в зубах досить великі і глибокі, відбілювання може викликати підвищену чутливість.

 

Чим вище концентрація хімікату, тим вище чутливість зубів, вище ймовірність часткового повернення фарбування після закінчення відбілювання, довше час відновлення тканин зуба перед постановкою пломб. Іншими словами, чим нижче концентрація, тим безпечніше процедура відбілювання, хоча при цьому відбілювання займе більше часу. Так чи інакше, яким би хімікатом ви не вибілювали зуби, якщо відбілювання проводиться досить тривалий час, - результати будуть однакові. Більшість наукових досліджень проводилося на 10% ПК (найчастіше використовуваного для домашнього відбілювання) і 35% ПВ (використовується при відбілюванні у стоматолога в офісі). Саме ці концентрації найчастіше використовуються при відбілюванні.

 

Який же механізм дії перекису водню? За рахунок активно виділяється молекулярного кисню при розкладанні перекису водню відбувається окислення і подальший розпад комплексних молекул пігментів і барвників. Чим складніше влаштована молекула, тим довше вона розпадається.

 

4. Безпека.

 

Перекис водню (ПВ) широко використовується з 1960х в якості антисептика ротової порожнини. ПВ навіть рекомендована в якості хіміотерапевтичного агента в лікуванні орального кандідіазу новонароджених. Власне, відбілюючий ефект ПВ був відкритий як "побічний" ефект дезінфікуючих полоскань. Крім того, із за того, що до складу гелів для відбілювання вводяться в'язкі речовини, ПВ виділяється повільно і її концентрація в роті невисока.

 

ПВ природним чином виробляється у нас в організмі: у печінці, очах, мозку. Печінка людини виробляє близько 648мг ПВ в день, тоді як єдина денна доза при відбілюванні містить всього 3.5 мг. Крім того, у клітинах нашого організму працює велика кількість пероксидаз - ферментів, що руйнують ПВ. Наприклад, слина людини розщеплює ПВ зі швидкістю 29 мг на хвилину.

 

Наукові дослідження показали, що вплив ПВ на емаль зуба знаходиться в межах нормальних варіацій. Твердість зуба не порушується при використанні 10% КП в нейтральному середовищі. Негативний вплив відбілюючих засобів на твердість тканин зуба набагато менше, ніж кока-коли, апельсинового соку, білого вина. Існує безліч міфів про негативний вплив відбілювання на тканини зуба. На даний момент, немає наукових даних, що підтверджують подібні міфи.

 

5. Види відбілювання.

 

У стоматології лікар може відбілити всього один зуб, якщо того вимагає ситуація, але найчастіше, коли говорять про відбілювання, мова йде про відбілюванні більшості зубів. Я не кажу "всіх зубів", бо зазвичай вибілюються тільки передні 8-10 зубів. Задні зуби практично не видно, принаймні їх відтінки кольору, і великого сенсу в їх відбілюванні немає. У наступних головкомах цього огляду коли ми будемо говорити "відбілювання" буде мається на увазі зовнішнє відбілювання передніх зубів.

 

Існує два основних види відбілювання зубів: 1) домашнє; 2) оффисное.

 

При домашньому відбілюванні пацієнт отримує спеціальні накладки на зуби, звані капами , або на російсько-американському жаргоні "трэями" (одиночне - "трей" - фонетизация англійського слова "tray"). У ці капи пацієнт сам поміщає відбілюючий гель, одягає на зуби і носить протягом певного часу. В ідеалі, таку капу виготовляє стоматолог по моделі зубів пацієнта. Тоді капа щільно прилягає до зубів. Чому це важливо? Чому така капа краще ніж неиндивидуализированная, яку часто прикладають набори для відбілювання? По-перше, якщо капа сидить щільно, то вона не злітає. По-друге, при використанні індивідуальної капи місця між нею і зубами залишається мінімум, а значить гелю потрібно не так багато, тобто очевидна значна економія. І по-третє, щільне прилягання капи запобігає витікання гелю і можливий хімічний опік ясен. Тому, раджу робити собі капу у стоматолога.

 

При оффисном відбілюванні пацієнт вкладається в стоматологічне крісло. На десни наноситься спеціальний светоотвердевающий гель, що оберігає їх від хімічного опіку відбілюючим гелем. Потім на поверхню зубів наноситься відбілюючий гель. Оскільки пацієнт знаходиться в горизонтальному положенні, гель тримається досить добре, не стікає. Часто аплікацію гелю "підсилюють" різноманітними фізичними впливами, наприклад "особливими" блакитними лампами, або навіть лазером. Відразу скажу, що всі ці додаткові " навороти абсолютно не потрібні, і використовуються лише для створення видимості високотехнологічної (читай дорогої) процедури. Принаймні на даний момент не існує наукових даних, що показують, що будь-яка фізична вплив підсилює ефект відбілювання. Навпаки, є цілий ряд робіт (не буду втомлювати читачів списком посилань), які показують, що вплив світла, ні вплив лазера, не посилює ефект відбілювання.

 

Якщо Ваш дантист буде запевняти вас, що лазер/синій світло прискорює або збільшує ефект відбілювання, попросіть його дати посилання на незалежне наукове дослідження, яке підтверджує це. У кращому випадку, Вам покажуть рекламний проспект компаній, що торгують відбілюючими системами.

 

Я часто чую заперечення від пацієнтів, що якісь їхні знайомі, а то й самі пацієнти абсолютно точно бачили, що відразу після відбілювання в офісі їх зуби стали значно білішою. Справа в тому, що якщо зуби протягом деякого часу висушувати (а саме це відбувається, коли Ваші зуби ізолюють для відбілювання в офісі), то зуби втрачають воду і виглядають більш матовими, а значить і більш білими. Подібне "відбілювання" не є істинним відбілюванням, а є лише наслідком висушування зубів.

 

Який же вигляд відбілювання вибрати?

Грунтуючись на наукових даних і думках засновників відбілювання з використанням кап, я однозначно рекомендую домашнє відбілювання. І ось чому. По-перше, воно найбільш ефективно. Домашнє відбілювання дасть Вам максимальний ефект, який тільки може бути досягнутий на Ваших зубах. Офісне разове відбілювання ДУЖЕ РІДКО дає максимальний ефект. Це можливо тільки в тих випадках, коли зуби вже досить білі, і потрібно ще трохи їх добелить. У більшості ж випадків, щоб досягти максимального відбілювання Вам потрібно буде кілька разів приходити в офіс і проходити кілька етапів відбілювання. Якщо хтось рекламує, що за один раз зможе гарантовано зробити Ваші зуби максимально білими, значить це - шарлатан. Зуби можуть відбілюватися тільки з певною швидкістю і за один присід у більшості людей максимально не отбелятся. По-друге, домашнє відбілювання набагато дешевше. Весь курс домашнього відбілювання зазвичай коштує в два рази дешевше одного сеансу офісного відбілювання. Все, що потрібно від стоматолога, це виготовити Вам капи. Як тільки капи зроблені Вам видається відбілюючий гель у шприцах та інструкції до використання. Якщо Ви виберете офісне відбілювання, і Вам потрібно буде 4-5 сеансів, то в підсумку той же самий результат обійдеться Вам у 10 разів дорожче. По-третє, домашнє відбілювання більш безпечне. Оскільки при офісному відбілюванні час експозиції гелю набагато менше (не тримати ж пацієнта в кріслі кілька годин), то і концентрації перекису водню використовуються більш високі. А це в свою чергу загрожує більш високою ймовірністю розвитку підвищеної чутливості зубів. По-четверте, домашнє відбілювання дає більш стабільні результати. Який би спосіб не використовувався, після закінчення відбілювання зуби трохи отемняются назад, в стоматології це називається релапсом (від англійського relapse). Так ось офісне відбілювання має більший релапс.

 

Постає закономірне питання, а навіщо взагалі потрібно тоді офісне відбілювання, чи є взагалі якісь позитивні моменти?

Позитивні моменти є, але наскільки вони для Вас важливі - вирішуйте самі. Офісне відбілювання дасть швидкий результат. Якщо у Вас через три дні весілля, а зуби жовті, то воно того варто - біжіть в офіс і отбеливайтесь. Деяким людям важливо бачити швидкий результат, тоді офісне відбілювання простимулює Вас, бо швидко покаже, що Ваші зуби можуть бути біліше. Якщо Ваш спосіб життя або особливості характеру не дозволяють займатися домашнім відбілюванням, то тоді йдіть в офіс. Адже є такі люди, які настільки неорганізовані, що їм простіше заплатити 10 разів більше, але щоб їм все зробили без найменшого їх власного залучення. Плюс є люди зі всякого роду фобії, які не можуть нічого в роті носити, або у кого блювотний рефлекс дуже сильний.

 

Нерідко, ці два способи комбінуються. Після разового, "стимулюючого" відбілювання в офісі, пацієнт продовжує розширювати і закріплювати ефект з допомогою домашнього відбілювання.

 

Але якщо Ви середньостатистична людина, що грошей на вітер не кидає, якому в принципі хочеться відбілити зуби, але поспіху немає, то просто займіться домашнім відбілюванням. Звичайно, коли кругом рекламують всякі супер-пупер ефективні системи типу Зума (Zoom), лазерне відбілювання та іншу наворочену техніку, буває важко повірити, що просте відбілювання в домашніх умовах Вам дасть такі ж результати. Особливо, якщо Ви звикли мати для себе все найкраще. Але повірте, що все це не більше ніж рекламний лушпиння, і ще один спосіб здерти з вас побільше грошей. Це не тільки (і не стільки) моя особиста думка, це думка багатьох корифеїв відбілювання, які свої думки підкріплюють даними багаторічних наукових досліджень.

 

6. Чутливість зубів при відбілюванні.

 

Чутливість зубів - найбільш частий побічний ефект відбілювання. Підвищена чутливість пов'язана з підвищеними концентраціями перекису водню, роздратуванням, викликаним носінням кап, вродженою чутливістю зубів. Офісне відбілювання з використанням високих концентрацій перекису водню часто (за деякими даними в 74% випадків) викликає підвищену чутливість, тому рекомендується робити проміжки між отбеливаниями мінімум в 1 тиждень. Використання відбілюючих матеріалів, наявних у вільному продажу (типу відбілюючих смужок), частіше викликає роздратування ясен, а не чутливість зубів.

 

Боротися з чутливістю можна пасивно і агресивно. Пасивний шлях включає зменшення кількості аплікацій, скорочення часу впливу, або переривання курсу відбілювання. Активний шлях включає використання продуктів з нітратом калію, локальні аплікації прямо в тих же самих капах на 10-30 хвилин коли потрібно, в тому числі і профілактично безпосередньо перед відбілюванням. Також допомагає чищення зубів зубною пастою з нітратом калію починаючи за два тижні до відбілювання.

 

7. Відбілюючі засоби, наявні у вільному продажу.

 

Всі аптеки і магазини Америки завалені різного роду системами та наборами для відбілювання зубів. Чи варті вони того, щоб їх використовувати? Яку систему вибрати? Всі набори використовують один і той же активний інгредієнт і якщо його якість висока, то однакові концентрації дадуть однаковий ефект, незалежно від фірми виготовляє продукт. Однак, подібні системи потребують значно більше часу для досягнення ефекту. Наприклад, відбілюючий ефект, який досягається домашнім відбілюванням за 7 ночей, або 3 отбеливаниями в офісі вимагає близько 16 днів носіння відбілюючих смужок. При цьому, максимального відбілювання Ви можете не досягти. Це пов'язано з тим, що концентрація хімікатів, які продаються вільно, лімітується законом, і більш високі концентрації доступні тільки через стоматологів. Такі продукти гарні для того, щоб спробувати наскільки відбілювання може бути ефективно для Ваших зубів. Якщо Ви не помітили зовсім ніякого ефекту з відбілюючими смужками, то й інші види відбілювання можуть бути порожньою тратою грошей.

 

Раличные відбілюючі зубні пасти зуби не відбілюють. Вони просто видаляють поверхневі барвники, оскільки володіють абразивними властивостями (як дрібна наждачний папір). Якщо Ваш білий автомобіль проїхав по бруду, то помивши його Ви "відбілити" його тим же способом, що і зубні пасти відбілюють зуби. Однак, якщо Ваша машина має жовтий колір, то скільки бруду з неї не змивайте, білій вона не стане ніколи. Відбілюючі жувальні гумки ще менш ефективні. Вони просто видаляють наліт на зубах, який може дати їм жовтуватий відтінок.

 

8. Протипоказання до відбілювання.

 

Не рекомендується відбілювати зуби людям, у яких є множинні пломби, які не вимагають заміни. Оскільки самі пломби не стають білішими, то на тлі вибілених зубів вони будуть виглядати неестетично.

 

Людям з нереалістичними очікуваннями, або тих, хто не хоче дотримуватися інструкцій по відбілюванню, людям, які не переносять присмак відбілюючих гелів теж слід утриматися від відбілювання. Вагітним або годуючим матерям теж зазвичай не радять займатися відбілюванням, хоча тут переважає скоріше психологічний компонент.

 

Висновок.

 

- Заниматься отбеливанием зубов лучше всего у профессионалов, с необходимым осмотром и диагнозом, с использованием соответствующих материалов для каждого конкретного пациента и каждой конкретной ситуации.

 

- 10% перекись карбамида в индивидуально изготовленных капах (треях) обычно самый безопасный и денежно-эффективный способ отбеливания.

 

- Другие способы отбеливания могут быть рекомендованы, основываясь на предпочтениях пациентов, их стиле жизни, финансовой ситуации и других ограничениях, но требуют полной информированности пациентов о возможном риске и недостатках подобных технологий.

 

- Відбілюючі засоби, наявні у вільному продажу мають меншу ефективність і сумнівну безпека.

Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner